معرفی انواع روبان


تاریخچه‌ هنر روبان دوزی

قدمت هنر روبان دوزی مربوط به سال 1700 میلادی است که بیشتر برای تزیین دکور منزل و لباس استفاده می شده است. این هنر متعلق به کشورهای فرانسه و هلند می باشد که در ایران سابقه زیادی نداشته است اما امروزه در ایران نیز هنرمندان زیادی به این هنر پرداخته اند و با آن کسب درآمد می کنند زیرا که این هنر نیز از پوسته خود خارج شده و برای موارد بسیاری از آن استفاده می کنند و روز به روز نیز در حال گسترش می باشد.

معرفی انواع ربان 

روبان ها نیز انواع مختلفی دارند که هر کدام برای طرح های خاصی استفاده می شوند. در ادامه شما را با انواع روبان آشنا خواهیم کرد.

 

روبان حریر هابوتان

روبان های حریر هابوتان نازک و نرم هستند و دارای لبه پرداخت شده می باشند. از این نوع روبان ها هنگامی استفاده می شود که یک یا دو سمت روبان دیده شود.

روبان توری

این نوع روبان ها نازک و بدن نما و کدر هستند که سطحی درخشان و براق دارند و بسیار نرم هستند و جنس آن ها از نخ مصنوعی می باشد. از این روبان ها بیشتر در مواقعی که روبان در امتداد طول خود جمع می شود، استفاده می کنند زیرا که هدف از این کار این است که دو طرف روبان دیده شود.

روبان لبه دوزی شده

این نوع روبان ها مانند روبان های ساتن دارای لبه های حاشیه دار می باشند که کمی زبر هستند و جنس نخ آن ها از کتان و نخ مصنوعی می باشد و بیشتر برای طرح هایی که فقط یک طرف آن ها دیده می شود استفاده می شود.

 
 
 
 

روبان ژاگارد

روبان ژاگارد که یکی از انواع روبان ها می باشد دارای طرح پیچیده ای است و معمولا زبر می باشند و جنس نخ آن ها کتان و یا نخ مصنوعی است. استفاده از این روبان ها هم برای طرح هایی مناسب است که فقط یک سمت روبان دیده می شود.

روبان گروگرین

بافت این نوع روبان ها شبیه به کشباف است و زبری آن ها متوسط است همچنین جنس نخ این روبان ها از کتان یا نخ مصنوعی است و بیشتر برای طرح هایی که دو طرف آن ها دیده می شود مناسب می باشند.

روبان ساتنی دوطرفه

هر دو طرف این نوع روبان ها درخشان هستند و گاهی نیز هر طرف آن ها از یک رنگ متفاوت می باشد و زبری آن ها متوسط است و جنس نخ آن ها کتان و یا نخ مصنوعی می باشد. این روبان ها برای طرح هایی مناسب هستند که دو طرف روبان دیده شود.

روبان گلدار

این نوع روبان ها از لحاظ جنس تنوع بالایی دارند و دارای لبه های با حاشیه پرداخت شده می باشند.

روبان حریر

روبان حریر یکی از معروف ترین انواع روبان ها می باشد که از پارچه های حریری تولید می شود و جنس نخ آن ها طبیعی و یا مصنوعی است.

روبان سیم دار

معمولا روبان های سیم دار از نخ مصنوعی تولید می شوند.

روبان تافته

این روبان ها دارای تار و پودی با رنگ های مختلف می باشد که حالت نرمی و زبری آن ها متوسط است و در هنگام استفاده روبان در امتداد طول خود جمع می شود و یک یا دو طرف آن دیده می شود.

روبان مخملی

یک طرف این نوع روبان ها دارای بافت مخملی می باشند و طرف دیگر آن ها کدر و مات می باشند. زبری آن ها متوسط است و جنس آن ها از نخ مصنوعی، کتان و ریون می باشد و برای طرح هایی که یک یا دو طرف روبان دیده می شود مناسب می باشند.

 

انواع محصولات روبان دوزی شده رو فقط میتونید در روبانو پیداکنید

نحوه استایل محرم

هنر روبان دوزی چیست ؟

شما هم میتوانید نظری در مورد این مقاله بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *